Jakie koszty poniesiesz, jeśli chcesz kupić mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to wciąż atrakcyjna inwestycja. Niezależnie od kryzysów i załamań gospodarczych, ludzie muszą gdzieś mieszkać, a rynek jest i raczej długo będzie chłonny. Owszem, inwestycja wymaga pewnej elastyczności, rodzaj najmu trzeba dostosować do aktualnej sytuacji, ale przy obecnym oprocentowaniu lokat to najprostszy sposób zainwestowanie pieniędzy.

Skąd wziąć pieniądze?

Z najkorzystniejszą sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy po prostu masz wolne środki na inwestycje. Jeśli tak nie jest, przynajmniej cześć kosztów możesz sfinansować kredytem hipotecznym. To w tej chwili bodaj najtańszy pieniądz dostępny na rynku. Jeśli masz odpowiednio wysokie dochody, stałą umowę o pracę w sporej firmie, oferującej stabilność zatrudnienia i jesteś w odpowiednim wieku (tzn. w pełni sił zawodowych) sięgaj po kredyt. Dostaniesz go bez trudu, a w razie nagłego wzrostu WIBOR, co raczej w najbliższym czasie nam nie grozi, powinieneś sprawnie dać sobie radę ze spłatą.

Rynek wtórny czy pierwotny

Jeden i drugi pomysł jest dobry. Atutem rynku wtórnego jest z pewnością to, że od razu wiesz, co kupujesz. Nie ma najmniejszego problemu z wyborem, mieszkanie nabywasz praktycznie natychmiast i to takie, jakie chcesz. W większości przypadków trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami remontu, ale spokojnie możesz negocjować określony rabat z tego powodu. Jeśli interesuje cię ścisłe centrum dowolnego miasta, praktycznie jesteś skazany na kupienie mieszkania na rynku wtórnym. Rynek pierwotny to zwykle lokale nieco oddalone od śródmieścia, ale wybór powierzchni czy układu pomieszczeń jest w tym przypadku dowolny, a standard wykończenia możesz dostosować do swoich oczekiwań. W zależności od tego, na którą formę zakupu się zdecydujesz, koszty będą nieco inne.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, za pośrednictwem agencji nieruchomości, musisz liczyć się z tym, że poniesiesz koszt obsługi agencji, sporządzenia aktów notarialnych i zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych. Można rzecz jasna szukać mieszkania samodzielnie, z pewnością uda się wówczas zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Mieszkanie kupione na rynku pierwotnym oznacza konieczność poniesienia kosztów notarialnych oraz założenie księgi wieczystej i dokonanie w niej odpowiednich wpisów.

Pamiętaj, aby wynająć mieszkanie legalnie

Zadbaj o stronę prawną przedsięwzięcia, po to, aby uniknąć trudności. Gotowe wzory umów najmu bez trudu znajdziesz w Internecie, ale dla pewności możesz skonsultować umowę z prawnikiem. Nie zapominaj o podatku od kwoty, która otrzymasz z najmu. Dochód ten można rozliczać na zasadach ogólnych, dostosowując się do obowiązujących progów: 17 i 32% lub płacąc podatek zryczałtowany 8,5%. Ta druga decyzja powoduje, że nie możesz odliczyć od podatku kosztów ponoszonych na obsługę mieszkania.

Zobacz także: Dlaczego nie chcemy odkładać na emeryturę?